A A A

26 stycznia 2013 - II Spotkania z historią

 

 

 

Tym razem współorganizatorem spotkania był Klasztor oo. Franciszkanów w Pilicy. Kaplica p.w. św.Piotra i Pawła to miejsce stwarzające szczególna atmosferę do rozmów o tym co minęło.

 

Kiedyś pod kościołem znajdowała się krypta. Oprócz dobrodziejów klasztoru chowano tu ludzi prostych. W ciągu pół wieku od erekcji kościoła krypta  została zapełniona. W  1793 r. ciała i kości 75 zmarłych złożono do ziemi. Szczątki 18 osób, pozostawiono nadal w tych samych miejscach. W r. 1916 o. Stanisław Bulik, zebrał spoczywające bez trumien szczątki zmarłych, do jednej wielkiej trumny-skrzyni, a pozostałe trumny uporządkował. W dniu 5 maja 1939r. o. Hipolit Dzielski  zrobił w grobach klasztornych porządek. Złożył szczątki we wspólnym grobie pod ołtarzem św. Małgorzaty z Kortony, Zachowane w dobrym stanie trumny ze szczątkami rodziny fundatorki kościoła i klasztoru i innych osób obok  pogrzebał we wspólnym grobie w ziemi pod Kaplicą Fundatorską.. Na powierzchni pozostała tylko jedna,pochodząca z roku 1930, cynkowa trumna ze zwłokami ostatniego opiekuna klasztoru Stanisława Floriana Gruszczyńskiego.,którego zakonnicy nazywają „Dziadkiem”. Był on ostatnim syndykiem klasztoru, czyli świeckim zarządzającym dobrami materialnymi.Pod koniec  XX wieku w dawnej krypcie utworzono kaplicę. Dwa filary wspierające kościół znajdują się w krypcie dlatego otrzymała ona wezwanie świętych Piotra i Pawła,którzy stali się filarami Kościoła.

 

Oprócz wysłuchania prelekcji wymienionych w programie goście mieli  okazję do obejrzenia, a nawet do wzięcia do ręki eksponatów i fotografii uzupełniających treści przedstawione w referatach. Kiedy nagle zgasło światło wtedy w dawnej krypcie zrobiło się tak ciemno jak tylko ciemno być może. Własnej ręki nie było widać. Opatrzność jednak czuwała i po kilkudziesięciu sekundach światło zabłysło. Na szczęście żadnych jęków i dzwonienia łańcuchów w międzyczasie nie było słychać!

 

 

 

Kolekcja jurajskich skamielin

 

 

Fragmenty  umundurowania i wyposażenia znalezione podczas przenoszenia zwłok żołnierza poległego w roku 1914 ze Smolenia na cmentarz wojenny w Pilicy-Biskupicach oraz podobne elementy znalezione na Jurze.

 

 

 

Relacje w mediach:

 


 


CMS Graphic Design by: