A A A

14 grudnia 2013.VI "Spotkania z historią"

 „VI Spotkania z historią” były okazją do kolejnego spotkania się miłośników jurajskiej historii. Lista tematów oczekujących na przedstawienie szerszemu gronu jest na tyle bogata,że kiedy ze względów organizacyjnych planowany program spotkania trzeba było zmienic niemal z dnia na dzień nie było problemu ze skompletowaniem prelegentów.

 

 Aleksander Kot w prezentacji  "Pilica,której już nie ma" przedstawił zabytki,które zniknęły z krajobrazu tego jurajskiego miasteczka,między innymi:kościół św.Piotra i Pawła, synagogę,zbór ewangelicki i drożdżownię.

 

 Adam Bakalarczyk opowiedział o dziejach młynarstwa w dolinie Krztyni prowadząc nas,tym razem wirtualnie,przez tereny znane niektórym uczestnikom imprezy z organizowanych przez niego  wycieczek pieszych i rowerowych

Pilicki poeta Sławomir Woźniczko

 

 Zarówno temat doliny Krztyni jak i nieistniejących już obiektów w gminie Pilica  nie zostały wyczerpne i w którymś z kolejnych spotkań będą kontynuowane. 

 

 Cieszy nas udział miłosników Jury  w spotkania jurajską  historię i wymazać z niej niejedną biała plamę. Wyróżnienia otrzymane z rąk Przewodniczącego Rady Powiatu Zawierciańskiego, wielkiego miłośnika lokalnej historii, p.Adama Rozlacha traktujemy jako wspólny sukces organizatorów i licznej rzeszy tych, którzy dołożyli swoją cegiełkę do organizacji kolejnych "Spotkań z historią" .

CMS Graphic Design by: